Archív 2023

ŽILINA ŽIJE svetlom /  22. – 23. 9. 2023

Organizátori: Mesto Žilina a OOCR Malá Fatra
Spoluorganizátori: Žilina Žije, Institut Světelného Designu Praha,
Podpora: Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, Budiš, Rotary Club Žilina International, Holiday Inn, s podporou: Krajský pamiatkový úrad Žilina, Rosenfeldov palác, Považská galéria umenia v Žiline, Nová synagóga
Realizácia a dramaturgia: Katarína Morávek Ďuricová, Tomáš Morávek
Grafiký dizajn a layout: Profigrafik.sk

Po prvých dvoch úspešných uvedniach festivalu v marci a septembri 2022, ešte pod pracovným názvom Žilina Žije svetlom, vzniká nový festival ŽIŽA – Žilinský festival svetla pod záštitou OOCR Malá Fatra a mesta Žilina. V priebehu dvoch septembrových večerov budú mať návštevnici možnosť vidieť a zažiť svetelné inštalácie a i ďalšie práce umelcov z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia. Festival prevedie divákov po rôznych kútoch Žiliny a pootvorí dvere viacerých žilinských budov.

Názov inštalácie: Koróna

Balustráda
Autor:
 tím Institutu Světelného Designu (CZ)
www.svetelnydesign.cz

V záverečných momentoch pred totálnym zatmením Slnka teplota klesne, vtáky a hmyz spievajú, okolité svetlo sa ponorí do tónov z iného sveta. Deň sa premení na všadeprítomný súmrak, kde sa čierny kruh, ktorým sa stalo Slnko prebíja cez oblohu, obklopený bielou, éterickou žiarou – žiarou s názvom koróna.

Svetelný objekt je inšpirovaný javom tzv. “slnečnej koróny”, ktorý je stále opradený záhadami. Jedná sa o riedku hornú atmosféru ionizovaného plynu, ktorá sa skladá predovšetkým z elektrónov a holých jadier atómov vodíka a hélia. Je to štartovacia plocha pre slnečný vietor, alebo prúd nabitých častíc, ktoré unikajú z koróny a omývajú planéty, až uniknú do medzihviezdneho priestoru. Udalosti, ktoré vzniknú v koróne, ovplyvňujú všetky svety obsiahnuté v priestore Slnečnej sústavy, vrátane planéty Zem.

O autorovi:

Institut Světelného Designu (ISD) vznikol v máji 2008 z iniciatívy niekoľkých výrazných osobností svetelného dizajnu, divadelnej produkcie, umelcov a technikov zameraných na prácu so súčasnými technológiami v českom umeleckom prostredí. Vo svojej činnosti sa zaoberá predovšetkým edukatívnou činnousťou, konzultáciami a tvorbou svetelných inštalácií.

Názov inštalácie: …Or to Be

Považská galéria umenia v Žiline

Scénář, střih, režie: Stéphanie N´Duhirahe (CH)
Choreografie, interpretace: Jean Gaudin (FR), Markéta Stránská (CZ), Papír
Světelný design: Zuzana Režná (CZ)
Hudba, zvuk: Matěj Kotouček (CZ)
Technická spolupráce: Šimon Klimt (CZ)
https://www.artnrope.com/
http://www.stranska.eu/en

Video je svojbytným až komickým poňatím tiesnivej prázdnoty, ktorú súčasný svet zažíva za hutného sprievodu neutíchajúcej komunikácie a nekonečného vŕšenia zážitkov. Pracuje s pojmom prázdnoty a s ambivalentnými pocitmi, ktoré zažívame vo vnútri aj okolo seba, keď sa cítime opustení či nedostatočne vyťažení. Tvorcovia ponúkajú tri uhly pohľadu – tri odlišné charaktery, hľadajúce vlastnú cestu ako sa vyrovnanať s neodbytným priestorom – či ho nutkavo zapĺňať všetkým, čo je k dispozícii, alebo ho prijať a oceniť ako neoddeliteľnú a jedinečnú súčasť každého okamihu.

Videoinštalácia režisérky Stéphanie N´Duhirahe vznikla na základe rovnomennej inscenácie českej performerky Markéty Stránskej a francúzskeho tanečníka a choreografa Jeana Gaudina.

O autorovi:

Stéphanie N´Duhirahe je absolventka ženevskej umeleckej školy. Jej práce sú postavené na detailoch každodenného života s primárnym zameraním na telo, priestor a objekt. Zaujíma sa najmä o väzby, spájajúce tieto elementy a pracuje s limitmi, ktoré sa vďaka týmto prepojeniam prirodzene objavujú. Vo svojej tvorbe často stvárňuje fyzický pohyb a telesnú námahu. V posledných rokoch sa zameriava na prepojenie dvoch bodov svojho záujmu, ktorým sa aktívne venuje: cirkusové predstavenia a videoart.

Názov inštalácie: CAMP

Sad na Studničkách

Autor: ŽIŽA crew

Inštalácia Kemp predstavuje jednoduchý objekt – stan, ktorý v sebe nesie mnoho takmer protichodných významov. V našich podmienkach sa nám spája primárne s príjemnými pocitmi a zážitkami. Stanovanie v prírode, pokoj, bezstarostné ráno v jemnej hmle, stúpajúcej z lesného porastu. Dovolenka pri mori, piesok vo vlasoch a v topánkach a neustávajúci šum mora v diaľke. Stan sa však pre niektorých ľudí spája s inými pocitmi. Prenesený do situácie spoločenských či politických nepokojov, otvoreného vojnového konfliktu, či ekologických katastrof nadobúda úplne iný význam. Stáva sa nedobrovoľným útočiskom, nahrádzajúcim bezpečie domova a spája sa s pocitmi beznádeje, strachu, úzkosti a vyčerpania.

Autorský kolektív predstavuje stan ako objekt mnohých významov a jeho vsadením do kontextu umenia – do zdanlivo “bezpríznakovej” situácie – necháva vyznieť tie najprenikavejšie.

Názov inštalácie: ANIMALS

Sad na Studničkách

Autor: ŽIŽA crew

Autor: Suren Manvelyan (ARM) a Ivo Opl (CZ)

www.surenmanvelyan.com

Šimpanz, muflón, krkavec alebo kramerov papagáj​​. To je iba časť zvierat,  ktoré môžete digitálne stretnúť v rámci landartovej inštalácie, vychádzajúcej z fotiek popredného arménskeho fotografa Surena Manvelyana. Fotky očí boli českým vizuálnym umelcom Ivom Oplom rozhýbané na 40 vyslúžilých mobilných telefónoch, ktoré tvoria neobyčajnú stenu pohľadov a stretnutí “Animals”.

Tak isto ako v prírode tu platí, že pri vyrušení hlukom ľakavé zvieratá miznú…

O autoroch:

Ivo Opl je český výtvarník a dizajnér pôsobiaci v Plzni. Vo svojich dielach často uplatňuje princípy recyklácie a upcyklácie, pracuje s materiálmi a vychytávkami dennej potreby, ako sú napríklad staré smartphony, ktoré premieňa na nezvyčajné audiovizuálne a interaktívne inštalácie.

Suren Manvelyan sa narodil v roku 1976, fotografovať začal ako šestnásťročný a v roku 2006 sa stal profesionálnym fotografom. Umelcova škála fotografických záujmov je skutočne široká –  od makra cez portréty po krajinu a mnoho ďalších kreatívnych fotografických projektov. Jeho fotografie boli publikované v mnohých časopisoch a novinách nielen v rodnom Arménsku, ale po celom svete a jeho najnovšia populárna séria detailných záberov ľudského oka s názvom „Vaše krásne oči“ spolu s podobnou sériou „Oči zvierat“ mala na webe milióny zobrazení. Paralelne s fotografovaním sa počas posledných desiatich rokov venuje vyučovaniu fyziky, matematiky, projektívnej geometrie a astronómie na jerevanskej waldorfskej škole. V rokoch 1997 až 2011 pôsobil ako vedecký pracovník v Ústave fyzikálneho výskumu Národnej akadémie vied a v roku 2001 získal za výskum zameraný na kvantový chaos doktorát z teoretickej fyziky na Jerevanskej štátnej univerzite. Za výskumnú prácu v oblasti kvantových technológií v roku 2002 Cenu prezidenta Arménskej republiky. Mimo fotografovania a svojej vedeckej práce hrá Suren na piatich hudobných nástrojoch – gitare, violončele, klavíri, flaute a lýre.

Názov inštalácie: Urban Serendipity

Oplotenie záhrady Krajského pamiatkového úradu Žilina

Autor: Amador Artiga (ES)

www.amadorartiga.com

Inštalácia Urban Serendipity nabáda k ponoru do sveta umeleckých zázrakov, kde stlačenie tlačidla má moc premeniť architektúru mesta na krásne, fascinujúce plátno plné prekvapení. Predstavte si, že stlačíte toto tlačidlo a odovzdáte sa sa do rúk osudnej náhody – každé stlačenie rozohrá symfóniu svetla a zvuku, zahalí vás do prítomnosti úžasných vnemov. Pred vašimi očami ožijú abstraktné, či humorné obrazy, maľba mestskej krajiny plná nevídaných farieb a tvarov. Nechajte sa uniesť interaktívnym dobrodružstvom, kde každé stlačenie tlačítka tvaruje a mení vaše spojenie s fascinujúcim svetom “Urban Serendipity”.

o autorovi:

Amador Artiga je multidisciplinárny umelec špecializujúci sa na vizuálnu dramaturgiu, produkciu video scén, digitálnu scénografiu a tvorbu inštalácií pre scénické umenia. Už viac ako 10 rokov sa venuje vizuálnej tvorbe – dizajnu aj obsahu – čím sa stáva vo svojej podstate režisérom svojich diel. Jeho prioritou je pochopenie, prijatie a transformácia konceptov a myšlienok do vizuálneho sveta. Je zamilovaný do pohybu bez ohľadu na jeho formu, a preto je možné v jeho tvorbe vidieť kúsky od živej akcie až po pohyblivú grafiku, stop motion. Nástroj je len nástroj – dôležité je posolstvo.

Pracoval pre súkromné spoločnosti a vládne inštitúcie v Španielsku, Francúzsku a Českej republike, snažiac sa zachovať absolútnu lásku a oddanosť každému projektu, bez ohľadu na jeho rozsah.

Názov inštalácie:
617-6 Once You Stop Seeing The Difference You Can Leave
617-8 Perspective
Absence of The Sun

Rosenfeldov palác

Autor: Martin Mulík (SK/DE)

www.martinmulik.com

Práce Martina Mulika využívajú prvky optickej ilúzie pomocou priemyselného rozmiestnenia svetelných zdrojov a farieb, čím referujú na naše skreslené vnímanie momentov každodenného života. Zarámované vo fotografických formátoch, konfrontujú pozorovateľa so zdanlivou nehybnosťou, v ktorej ale intenzita svetla nahrádza pohyb, vytvára hĺbku a touto kombináciou poukazujú na ľudské limity vo vzťahu k okoliu a vlastnej predstavivosti.

O autorovi:

Martin Mulik (*1994) je svetelný designer a fotograf. Po krátkom štúdiu fotografie na Technickej Univerzite v Košiciach pracoval ako technik a neskôr ako technický manažér kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik. Od roku 2017 pôsobí ako freelancer v Drážďanoch (DE),  kde spolupracuje s rôznymi umelcami pri tanečných a divadelných produkciách a inštaláciách. Taktiež sa venuje vlastnej tvorbe v podobe fotografických sérii a svetelných objektov.

Názov inštalácie: ZLET SLOV

Sad SNP

Autor: Pavla Beranová (CZ)

www.pavlaberanova.com

Vtáky boli v  mnohých kultúrach odjakživa považované za symbol slobody.​​ Písmo bolo nositeľom národných tradícií, spomienok a kultúrneho dedičstva. Svetelná dizajnérka Pavla Beranová preniesla tieto hodnoty do 21 svietiacich objektov za použitia krátkych textov a básní, zozbieraných od kreatívcov v 16 jazykoch sveta. Svetlo prestupuje perforovanými textami a premieta sa na okolitú krajinu. Hudba a zvuky, sprevádzajúce inštaláciu boli skomponované českou zpeváčkou a skladateľkou Vladivojnou La Chia.

O autorovi:

Pavla Beranova je nezávislá svetelná dizajnérka žijúca v Prahe, pôsobiaca najmä v Českej republike a Holandsku. Vyštudovala Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe (kurátorstvo  nových médií a dizajnu). Počas štúdia bola stážistkou vo výskumnom centre francúzskych múzeí C2RMF a Lumieres studio Odile Soudant v Paríži. V rokoch 2011 až 2015 pracovala ako dizajnérka v ACT lighting design v Bruseli, kde sa podieľala na mnohých veľkých projektoch v oblasti eventov, inštalácií a architektúry. Od roku 2016 vyučuje svetelný dizajn na Vysokej škole múzických umení v Brne. Pavla sa v súčasnosti venuje predovšetkým projektom v oblasti súčasného tanca a divadla, no spolupracuje aj s architektmi a dizajnérmi na projektoch, kde svetlo zohráva osobitnú úlohu.

Názov inštalácie: HORIZONT UDALOSTÍ

Sad SNP – Hudobný pavilón

Autor: Karel Karlos Šimek (CZ)

www.karelkarlossimek.eu

Horizont udalostí ako charakteristický znak čiernych dier je výrazným a podmanivým konceptom astrofyziky – neviditeľná hranica obklopujúca čiernu dieru, za ktorú v dôsledku extrémneho ťahu gravitácie nedokáže preniknúť nič  – dokonca ani svetlo. V tomto bode je časopriestor zakrivený tak silne, že sa nedokážu uvoľniť ani tie najrýchlejšie častice. Horizont udalostí definuje tzv. “point of no return” (bod, spoza ktorého niet návratu), kde sú objekty vstupujúce do tejto oblasti neúprosne priťahované k singularite čiernej diery, k nekonečne hustému jadru.

O autorovi:

Počiatočným bodom v práci so svetlom bolo pre Karlosa Šimeka Národní divadlo Brno, kde v roku 2010 začal pracovať ako osvetľovač. Na konci roku 2013 sa presunul z Brna do Prahy, k de začal pracovať ako vedúci osvetľovačov vo Švandovom divadle. Od roku 2015 sa živí ako freelance light designer, programátor a technik.

Ako svetelný dizajnér dlhodobo spolupracuje s Radimom Vizvárym a Danielom Špinarom. Jeho pracovné skúsenosti sú spojené taktiež s nezávislými súbormi ako Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Pražský komorní balet, Tantehorse, DEKKADANCERS a tanečníkmi Jarom Viňarským, Andrejom Petrovičom a Martinom Talagou, ktorého performance SOMA získala cenu za najlepšie predstavenie na festivale Česká taneční platforma 2018.

Spolupracoval s činohrou, operou i baletom všetkých troch Národných divadiel v ČR. Od roku 2014 pracuje ako stage manažér a technický produkčný medzinárodného festivalu pantomímy Mime Fest a od roku 2019 je taktiež členom fínskej MimoArt Company, s ktorými spolupracuje ako svetelný dizajnér a tour manažér. Práve vďaka mnohopočetným spoluprácam naprieč európskym umeleckým prostredím mal možnosť prezentovať svoju prácu na javiskách po celom svete.

Názov inštalácie: Pyxis

Strecha hotelu Holiday Inn

Autor: sedemminut (SK)

www.sedemminut.sk

Pyxis je svetelná inštalácia, ktorá za pomoci rozpohybovaných beamových reflektorov vytvára nezabudnuteľné obrazy na nočnej oblohe. Umiestnená na streche hotela Holiday Inn, vrhá obrazy viditeľné zo širokého okolia.

Pyxis je nielen symbolom prebiehajúceho festivalu, ale aj symbolom mestskej identity. Pohyb svetelných lúčov sa stáva synonymom dynamiky života v meste.

O autorovi:

Sedemminut je autorom mnohých svetelných dizajnov a inštal ácií. Jeho púť za svetlom prechádzala cez fotografiu, VJ-ing, koncertné svietenie, divadelný svetelný design až k roxoru. Svetlu rozumie na úrovni jeho fyzikality, účelu, ale tiež estetickej hodnoty, čo mu dovoľuje jeho využívanie na pôde rôznych profesií. Ako kľúčový materiál ho vo svojich dielach dokáže formovať a ohýbať v intenciách obsahovej výpovede. Svoje diela prezentoval na rôznych festivaloch po celom svete – od Rigy po Utrecht, od Gdanska po Linz, od Klaipedy po Bukurešť, od Prahy po Karlovy Vary. Jeho práca sa zameriava na vytváranie fascinujúcich exteriérových svetelných inštalácií s použitím bieleho studeného svetla. Využíva špeciálne techniky, materiály a koncepty na vytvorenie pôsobivých svetelných zážitkov, ktoré transformujú verejné priestory na dychberúce umelecké diela.