Autori inštalácií

SK

Ints Plavnieks je pôvodom z Lotyšska a na Slovensko prišiel v roku 2008 priamo do kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie ako dobrovoľník v rámci projektu Európskej dobrovoľníckej služby. Začínal ako manažér baru, no postupne sa začal viac venovať technickým aspektom kultúrnych podujatí, najmä svetlu. Dnes zastáva pozíciu vedúceho technika priestoru. Mimo Stanice pracuje aj ako svetelný dizajnér, predovšetkým pre súčasný tanec a divadlo. Spolupracoval s umelcami ako Sona Ferienčiková, Jan Šimko, Peter Šavel, Guyla Cserepes a ďalší.

 

ENG

Ints Plavnieks is originally from Latvia and came to Slovakia in 2008 directly to the cultural centre Stanica Žilina-Záriečie as a volunteer within the European Voluntary Service project. He started as a bar manager, but gradually became more involved in the technical aspects of cultural events, especially lighting. Today he holds the position of lead technician of the space. Outside the Station he also works as a lighting designer, mainly for contemporary dance and theatre. He has worked with artists such as Sona Ferienčiková, Jan Šimko, Peter Šavel, Guyla Cserepes and others.

sedemminut (SK)

SK

sedemminut je autorom mnohých svetelných dizajnov a inštalácií. Jeho púť za svetlom prechádzala cez fotografiu, VJ-ing, koncertné svietenie, divadelný svetelný design až k roxoru. Svetlu rozumie na úrovni jeho fyzikality, účelu, ale tiež estetickej hodnoty, čo mu dovoľuje využívať ho v rámci rôznych profesií. Ako kľúčový materiál ho vo svojich dielach dokáže formovať a ohýbať v intenciách obsahovej výpovede. Svoje diela prezentoval na rôznych festivaloch po celom svete – od Rigy po Utrecht, od Gdanska po Linz, od Klaipedy po Bukurešť, od Prahy po Karlove Vary. Jeho práca sa zameriava na vytváranie fascinujúcich exteriérových svetelných inštalácií s použitím bieleho studeného svetla. Využíva špeciálne techniky, materiály a koncepty na vytvorenie pôsobivých svetelných zážitkov, ktoré transformujú verejné priestory na dychberúce umelecké diela.

 

ENG

sevenminutes is the author of many lighting designs and installations. His route to light has taken him through photography, VJ-ing, concert lighting, theatrical lighting design to roxor. He understands light on the level of its physicality, purpose, and aesthetic value, which allows him to use it within various professions. As a key material in his works, he is able to shape and bend it in the intentions of the content. He has presented his works at various festivals around the world – from Riga to Utrecht, from Gdansk to Linz, from Klaipeda to Bucharest, from Prague to Karlovy Vary. His work focuses on creating fascinating outdoor light installations using cold white light. He uses special techniques, materials and concepts to create immersive lighting experiences that transform public spaces into breathtaking works of art.

Šimon Kern (SK)

SK

Šimon Kern  je slovenský umelec a dizajnér, ktorý vo svojej tvorbe využíva netradičné interaktivne a participativne stratégie. Ich prostredníctvom sa snaží vymazať bariéru medzi umeleckým objektom a jeho pozorovateľom, pričom spôsobuje, že samotný divák sa stáva súčasťou umeleckého diela.

 

ENG

Šimon Kern is a Slovak artist and designer who uses non-traditional interactive and participatory strategies in his work. Through them he tries to erase the barrier between the art object and its observer, causing the viewer to become a part of the artwork.

Tomáš Hubinský (SK) v spolupráci s Filipom Krumpom (SK)

SK

Tomáš Hubinský a Filip Krump (1985) sú slovenskí architekti, pôsobiaci v Bratislave. Pôsobia na poli architektíry, dizajnu, vedy a výskumu a ich tvorba balansuje na možných  vzájomných hraniciach a styčných bodoch. Obaja sú absolventi Fakulty architektúry STU v Bratislave a mimo praktického profesionálneho zamerania na architektúru sa jej venuje aj v rámci teoretického výskumu.

 

ENG

Tomáš Hubinský and Filip Krump (1985) are Slovak architects based in Bratislava. They work in the fields of architecture, design, science, and research, with their work balances on their possible mutual borders and points of contact. Both are graduates of the Faculty of Architecture at the Slovak University of Technology in Bratislava, and apart from his practical professional focus on architecture, they are also involved in theoretical research.

Amálie Poledníčková, Mikuláš Košťák, Jakub Zíka, Elizaveta Isianova, Matěj Mužátko (CZ)

SK

Tím študentov ČVUT (České vysoké učení technické v Praze) a DAMU (Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze) sa spojil nad singulárnym a jedinečným projektom. Následne sa jeho členovia vrátili k svojim bežným činnostiam. Naďalej však udržiavajú vzťahy, podnikajú spoločné výlety do krajiny a koketujú s nápadmi do budúcnosti, týkajúcich sa tvorby ďalšej spoločnej inštalácie. Projekt vznikol ako výstup predmetu Intermediální tvorba a technologie vyučovaného na Institutu intermédií ČVUT v Prahe. Zadaním predmetu bolo vytvoriť a odprezentovať spoločný umelecký výkon na tému Portrét. Implicitiným cieľom predmetu bolo iniciovanie medzi-fakultnej spolupráce medzi študentmi rôznych vysokých škôl.

 

ENG

A team of students from ČVUT (Czech Technical University in Prague) and DAMU (Theatre Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague) have teamed up for a singular and unique project. Subsequently, its members returned to their regular activities, however, they continue to maintain relationships, take joint trips to the countryside and flirt with ideas for the future, concerning the creation of another joint installation. The project was created as an output of the Intermedia Production and Technology course taught at the Institute of Intermedia of the Czech Technical University in Prague. The assignment of the course was to create and present a joint artistic performance on the theme of Portrait. The implicit aim of the course was to initiate inter-faculty cooperation between students of different universities.

Tomáš Morávek

SK

Tomáš Morávek (1981) objavil povolanie svetelného dizajnéra vďaka tanečnému konzervatóriu Duncan Center v Prahe, kde pracoval ako technik. Od tohto momentu sa čoraz viac zaujímal o súčasný tanec, vizuálne umenie a svetelný dizajn scénických umení. Fascinuje ho možnosť vytvárania špecifických atmosfér alebo stavania celého interiéru na scéne výhradne prostredníctvom osvetlenia. Skúsenosti získal v priebehu svojej kariéry nielen v pražských divadlách, ale aj spoluprácou s Divadlom bratov Formanovcov, s ktorými precestoval Francúzsko, realizáciou projektov so študentmi Amsterdam University of Arts v Holandsku, spoluprácou s režisérkou Veselkou Kunchevovou a Petarom Todorovom v Bulharsku, v rámci festivalov L1 v Maďarsku, spoluprácou s priestorom Stanica Žilina – Záriečie, kde sa stretol aj so svojím dlhoročným spolupracovníkom Jarom Viňarským.

 

ENG

Tomáš Morávek (1981) discovered the profession of lighting design thanks to the Duncan Center Dance Conservatory in Prague, where he worked as a technician. From that moment on, he became increasingly interested in contemporary dance, visual arts and lighting design for the performing arts. He is fascinated by the possibility of creating specific atmospheres or building an entire interior on stage solely through lighting. During his career, he has gained experience not only in Prague theatres, but also by collaborating with the Forman Brothers, with whom he travelled through France, by realising projects with students of the Amsterdam University of Arts in the Netherlands, by collaborating with director Veselka Kuncheva and Petaro Todorov in Bulgaria, within the L1 festivals in Hungary, and by collaboration with the Stanica Žilina – Záriečie space, where he also met his long-time collaborator Jaro Viňarský.

Nina A. Šošková

SK

Nina A. Šošková (1983) je výtvarníčka, sochárka, zakladateľka občianskeho združenia „vytvorené na Slovensku“ a značky contemporary suvenir. Je autorkou a organizátorkou medzinárodného festivalu public art  MEDZICENTRUM (2010 – 2018), autorkou cyklu prezentácií Umenie pre verejný priestor (*2015−2022) v Dome umenia / Kunsthalle Bratislava a v DOT. gallery Bratislava. Aktívne sa zúčastňuje domácich a zahraničných výstav a odborných prezentácií primárne na tému public art. V rámci inštalácií vo verejnom priestore sa snaží pozorne vnímať krajinu a upriamuje pozornosť na podnety, ktoré v nej ďalej rozohráva. Inklinuje k modernistickej architektúre a stavbám z obdobia funkcionalizmu. Nakoľko vyrastala na rodičovskej chalupe v Čičmanoch, má blízky vzťah taktiež k ľudovej architektúre, kultúre či tradíciám. Je autorkou niekoľkých knižných ilustrácií a publikácií, tématicky zameraných na umenie a verejný priestor. Vydala niekoľko odborných katalógov z oblasti dizajnu a publikáciu FORMA, Zborník textov a reflexií o sochárskom umení na Slovensku.

V rámci dizajnu navrhuje malé sochárske objekty, porcelánové objekty a kolekciu šperkov. V posledných rokoch medzi jej úspechy patrí: miesto v kurátorskom výbere DesignWeek 2023, výstava Národná cena za dizajn 2023 a aktuálne pripravovaná kolekcia Bubliny/Bubbles (moja tvoja bublina) na medzinárodnú prehliadku dizajnu, DesignBlok 2024. Pochádza zo Žiliny a v súčasnej dobe žije s rodinou v Bratislave.

 

ENG

Nina A. Šošková (1983) is an artist, sculptor, founder of the civil association „vytvorené na Slovensku“ and the brand of contemporary souvenir. She is the author and organizer of the international festival of public art MEDZICENTRUM (2010 – 2018), the author of the series of presentations Art for public space (*2015-2022) in the House of Art / Kunsthalle Bratislava and in DOT. gallery Bratislava. She actively participates in local and international exhibitions and professional presentations primarily on the topic of public art. Within the framework of installations in public space, she tries to perceive the landscape attentively and draws attention to the stimuli that she further plays out in it. She tends towards modernist architecture and buildings from the period of functionalism. Since she grew up in her parents‘ cottage in Čičmany, she also has a close relationship to folk architecture, culture and traditions. She is the author of several book illustrations and publications, thematically focused on art and public space. She has published several professional catalogues in the field of design and the publication FORMA, a collection of texts and reflections on sculptural art in Slovakia.

Within design, she designs small sculptural objects, porcelain objects and a jewellery collection. In recent years, her achievements include: a place in the curatorial selection of DesignWeek 2023, the National Design Award 2023 exhibition, and the currently upcoming Bubbles/Bubbles (my your bubble) collection for the international design show, DesignBlok 2024. She is originally from Žilina and currently lives with her family in Bratislava.

Karel Karlos Šimek (CZ)

SK

Počiatočným bodom v práci so svetlom bolo pre Karlosa Šimeka Národní divadlo Brno, kde v roku 2010 začal pracovať ako osvetľovač. Na konci roku 2013 sa presunul z Brna do Prahy, kde začal pracovať ako vedúci osvetľovačov vo Švandovom divadle. Od roku 2015 sa živí ako freelance light designer, programátor a technik.

Ako svetelný dizajnér dlhodobo spolupracuje s Radimom Vizvárym a Danielom Špinarom. Jeho pracovné skúsenosti sú spojené taktiež s nezávislými súbormi ako Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Pražský komorní balet, Tantehorse, DEKKADANCERS a tanečníkmi Jarom Viňarským, Andrejom Petrovičom a Martinom Talagou, ktorého performance SOMA získala cenu za najlepšie predstavenie na festivale Česká taneční platforma 2018.

Spolupracoval s činohrou, operou i baletom všetkých troch Národných divadiel v ČR. Od roku 2014 pracuje ako stage manažér a technický produkčný medzinárodného festivalu pantomímy Mime Fest a od roku 2019 je taktiež členom fínskej MimoArt Company, s ktorými spolupracuje ako svetelný dizajnér a tour manažér. Práve vďaka mnohopočetným spoluprácam naprieč európskym umeleckým prostredím mal možnosť prezentovať svoju prácu na javiskách po celom svete.

 

ENG

For Karlos Šimek, the starting point in his work with light was the National Theatre in Brno, where he began working as a lighting technician in 2010. At the end of 2013, he moved from Brno to Prague, where he began working as head of lighting at the Švandovo Theatre. Since 2015 he has been working as a freelance light designer, programmer and technician.

As a lighting designer, he has a longstanding collaboration with Radim Vizváry and Daniel Špinar. His work experience is also connected with independent companies such as Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Prague Chamber Ballet, Tantehorse, DEKKADANCERS and dancers Jaro Viňarský, Andrej Petrovič and Martin Talaga (whose performance SOMA won the best performance award at the Czech Dance Platform 2018).

He has collaborated with drama theatre, opera and ballet of all three National Theatres in the Czech Republic. Since 2014 he has been working as stage manager and technical producer of the international Mime Fest and since 2019 he is also a member of the Finnish MimoArt Company, with whom he collaborates as lighting designer and tour manager. It is through multiple collaborations across the European artistic landscape that he has had the opportunity to present his work on stages around the world.

Ján Štofko

SK

Ján Štofko je dizajnér pôvodom zo Žiliny, v súčasnej dobe pôsobiaci v Prahe. Pracuje pre retailové štúdio DESIGNERS.cz. Svoju diplomovú prácu realizoval s firmou OMS Lighting, v ktorej sa po štúdiách zamestnal ako návrhár svietidiel. Spolupracoval s firmami The Light, Lasvit, alebo SEZ DK. V rámci rezidencií v Periférnych Centrách v Dúbravici navrhol a vyrobil mnoho prototypov záhradného mobiliáru. Vďaka festivalu ŽIŽA sa vracia k svojej obľúbenej téme – svetlo v dizajne.

 

ENG

Ján Štofko is a designer from Žilina, currently based in Prague. He works for the retail studio DESIGNERS.cz. His diploma thesis was realized in cooperation with the company OMS Lighting, where he was employed as a designer of lighting fixtures after his studies. He has worked with companies such as The Light, Lasvit and SEZ DK. During his residencies in Peripheral Centres in Dúbravice he designed and produced many prototypes of garden furnishing. Thanks to the ŽIŽA festival, he is returning to his favorite theme – light in design.

2023

Karel Karlos Šimek, CZ

www.karelkarlossimek.eu

Počiatočným bodom v práci so svetlom bolo pre Karlosa Šimeka Národní divadlo Brno, kde v roku 2010 začal pracovať ako osvetľovač. Na konci roku 2013 sa presunul z Brna do Prahy, kde začal pracovať ako vedúci osvetľovačov vo Švandovom divadle. Od roku 2015 sa živí ako freelance light designer, programátor a technik.

Ako svetelný dizajnér dlhodobo spolupracuje s Radimom Vizvárym a Danielom Špinarom. Jeho pracovné skúsenosti sú spojené taktiež s nezávislými súbormi ako Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Pražský komorní balet, Tantehorse, DEKKADANCERS a tanečníkmi Jarom Viňarským, Andrejom Petrovičom a Martinom Talagou, ktorého performance SOMA získala cenu za najlepšie predstavenie na festivale Česká taneční platforma 2018.

Spolupracoval s činohrou, operou i baletom všetkých troch Národných divadiel v ČR. Od roku 2014 pracuje ako stage manažér a technický produkčný medzinárodného festivalu pantomímy Mime Fest a od roku 2019 je taktiež členom fínskej MimoArt Company, s ktorými spolupracuje ako svetelný dizajnér a tour manažér. Práve vďaka mnohopočetným spoluprácam naprieč európskym umeleckým prostredím mal možnosť prezentovať svoju prácu na javiskách po celom svete.

Ivo Opl, CZ

 Ivo Opl je český výtvarník a dizajnér pôsobiaci v Plzni. Vo svojich dielach často uplatňuje princípy recyklácie a upcyklácie, pracuje s materiálmi a vychytávkami dennej potreby, ako sú napríklad staré smartphony, ktoré premieňa na nezvyčajné audiovizuálne a interaktívne inštalácie.

Suren Manvelyan, ARM

www.surenmanvelyan.com

 Suren Manvelyan sa narodil v roku 1976, fotografovať začal ako šestnásťročný a v roku 2006 sa stal profesionálnym fotografom. Umelcova škála fotografických záujmov je skutočne široká –  od makra cez portréty po krajinu a mnoho ďalších kreatívnych fotografických projektov. Jeho fotografie boli publikované v mnohých časopisoch a novinách nielen v rodnom Arménsku, ale po celom svete a jeho najnovšia populárna séria detailných záberov ľudského oka s názvom „Vaše krásne oči“ spolu s podobnou sériou „Oči zvierat“ mala na webe milióny zobrazení.

Paralelne s fotografovaním sa počas posledných desiatich rokov venuje vyučovaniu fyziky, matematiky, projektívnej geometrie a astronómie na jerevanskej waldorfskej škole. V rokoch 1997 až 2011 pôsobil ako vedecký pracovník v Ústave fyzikálneho výskumu Národnej akadémie vied a v roku 2001 získal za výskum zameraný na kvantový chaos doktorát z teoretickej fyziky na Jerevanskej štátnej univerzite. Za výskumnú prácu v oblasti kvantových technológií v roku 2002 Cenu prezidenta Arménskej republiky. Mimo fotografovania a svojej vedeckej práce hrá Suren na piatich hudobných nástrojoch – gitare, violončele, klavíri, flaute a lýre.

Amador Artiga, ES

www.amadorartiga.com

Amador Artiga je multidisciplinárny umelec špecializujúci sa na vizuálnu dramaturgiu, produkciu video scén, digitálnu scénografiu a tvorbu inštalácií pre scénické umenia. Už viac ako 10 rokov sa venuje vizuálnej tvorbe – dizajnu aj obsahu – čím sa stáva vo svojej podstate režisérom svojich diel. Jeho prioritou je pochopenie, prijatie a transformácia konceptov a myšlienok do vizuálneho sveta. Je zamilovaný do pohybu bez ohľadu na jeho formu, a preto je možné v jeho tvorbe vidieť kúsky od živej akcie až po pohyblivú grafiku, stop motion. Nástroj je len nástroj – dôležité je posolstvo.

Pracoval pre súkromné spoločnosti a vládne inštitúcie v Španielsku, Francúzsku a Českej republike, snažiac sa zachovať absolútnu lásku a oddanosť každému projektu, bez ohľadu na jeho rozsah.

Martin Mulík, SK/DE

www.martinmulik.com

Martin Mulik (*1994) je svetelný designer a fotograf. Po krátkom štúdiu fotografie na Technickej Univerzite v Košiciach pracoval ako technik a neskôr ako technický manažér kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik. Od roku 2017 pôsobí ako freelancer v Drážďanoch (DE),  kde spolupracuje s rôznymi umelcami pri tanečných a divadelných produkciách a inštaláciách. Taktiež sa venuje vlastnej tvorbe v podobe fotografických sérii a svetelných objektov

Pavla Beranová, CZ

www.pavlaberanova.com

Pavla Beranova je nezávislá svetelná dizajnérka žijúca v Prahe, pôsobiaca najmä v Českej republike a Holandsku. Vyštudovala Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe (kurátorstvo nových médií a dizajnu). Počas štúdia bola stážistkou vo výskumnom centre francúzskych múzeí C2RMF a Lumieres studio Odile Soudant v Paríži. V rokoch 2011 až 2015 pracovala ako dizajnérka v ACT lighting design v Bruseli, kde sa podieľala na mnohých veľkých projektoch v oblasti eventov, inštalácií a architektúry. Od roku 2016 vyučuje svetelný dizajn na Vysokej škole múzických umení v Brne. Pavla sa v súčasnosti venuje predovšetkým projektom v oblasti súčasného tanca a divadla, no spolupracuje aj s architektmi a dizajnérmi na projektoch, kde svetlo zohráva osobitnú úlohu.

sedemminut, SK

www.sedemminut.sk

sedemminut je autorom mnohých svetelných dizajnov a inštalácií. Jeho púť za svetlom prechádzala cez fotografiu, VJ-ing, koncertné svietenie, divadelný svetelný design až k roxoru. Svetlu rozumie na úrovni jeho fyzikality, účelu, ale tiež estetickej hodnoty, čo mu dovoľuje jeho využívanie na pôde rôznych profesií. Ako kľúčový materiál ho vo svojich dielach dokáže formovať a ohýbať v intenciách obsahovej výpovede. Svoje diela prezentoval na rôznych festivaloch po celom svete – od Rigy po Utrecht, od Gdanska po Linz, od Klaipedy po Bukurešť, od Prahy po Karlovy Vary. Jeho práca sa zameriava na vytváranie fascinujúcich exteriérových svetelných inštalácií s použitím bieleho studeného svetla. Využíva špeciálne techniky, materiály a koncepty na vytvorenie pôsobivých svetelných zážitkov, ktoré transformujú verejné priestory na dychberúce umelecké diela.

Institut Světelného Designu (ISD)

Institut Světelného Designu (ISD) vznikol v máji 2008 z iniciatívy niekoľkých výrazných osobností svetelného dizajnu, divadelnej produkcie, umelcov a technikov zameraných na prácu so súčasnými technológiami v českom umeleckom prostredí. Vo svojej činnosti sa zaoberá predovšetkým edukatívnou činnousťou, konzultáciami a tvorbou svetelných inštalácií.

Stéphanie N´Duhirahe, CH

https://www.artnrope.com/

Stéphanie N´Duhirahe je absolventka ženevskej umeleckej školy. Jej práce sú postavené na detailoch každodenného života s primárnym zameraním na telo, priestor a objekt. Zaujíma sa najmä o väzby, spájajúce tieto elementy a pracuje s limitmi, ktoré sa vďaka týmto prepojeniam prirodzene objavujú. Vo svojej tvorbe často stvárňuje fyzický pohyb a telesnú námahu. V posledných rokoch sa zameriava na prepojenie dvoch bodov svojho záujmu, ktorým sa aktívne venuje: cirkusové predstavenia a videoart.

2022

mammasONica, IT

www.mammasonica.org

„Keď živá skúsenosť architektúry rozpletá komplexnosť pamäte a imaginácie, svetlo sa stáva jediným médiom poskytujúcim prístup k priestoru, aby umožňovalo rozširovať predstavivosť: a tak sa prchavé momenty nášho spomínania stávajú ostrejšími“

Sme mammasONica, talianske multidisciplinárne štúdio bez zamerania na špecifické s transmediálnymi presahmi.

Vystavovali sme veľkorozmerné projekty na prestížnych lokáciách, vrátane Európskeho parlamentu v Štrasburgu, Atriu vo Weimare, Paláca parlamentu v Bukurešti, Rímsko-Germánskeho múzea v Kolíne nad Rýnom či Lancaster Castle v Lancasteri.

Naše performance získali medzinárodné ocenenia a akademické uznanie počas univerzitných prednášok, ktoré naše diela uvádzajú ako príklad zvládnutia lokácií s problematickou povahou.

Ako kreatívne štúdio sa zameriavame na citlivé prostredia, vytvárajúc interaktívne a pútavé rozprávanie a rozvíjajúc digitálne zážitky tam, kde sa zapojenie rozvíja smerom ku kolektívnej a emocionálnej participácii.

Vedľa umeleckej tvorby je kolektív aktívne zapojený do medzinárodných schém zameraných na participatívne projekty, virtuálny vzdelávací priestor a programy budovania kapacít, uvedomujúc si nové perspektívne vyhliadky pre aplikáciu technológií k zlepšeniu združovania sa, kultúrneho zviditeľnenia a interakcií v každom veku.

Alex Zelina, SK

www.alexzelina.com 

Štúdium scénografie a následne odboru maľba na VŠVU u profesora Ivana Csudaia. Založenie firmy (Akasha visualstation) na tvorbu 3D mappingu, videomappingu a video-artu.  Vyše 10 rokov skúsenosti v tomto odbore, ktorému sa stále profesionálne venujem. Vášeň pre botaniku, založenie firmy (Zelina world) na výrobu terárií, botanických – výtvarných objektov a scénografií.

Spolupráca od roku 2020 s Radovanom Drangom pri vytváraní multimediálnych objektov. Alex a Radovan tvoria objekty plné káblov, svetiel, prírodných materiálov a to všetko podporené hudbou a zvukom. Objekty sú často dynamické a pútavé.

Tomáš Morávek, CZ

www.tomasmoravek.eu

… objavil povolanie svetelného dizajnéra vďaka tanečnému konzervatóriu Duncan Center v Prahe, kde pracoval ako technik.

Od tohto momentu sa čoraz viac zaujímal o súčasný tanec, vizuálne umenie a scénický svetelný dizajn. Fascinuje ho možnosť vytvárania špecifických atmosfér alebo stavania celého interiéru na scéne len osvetlením.

Skúsenosti získal nielen z pražských divadiel, ale aj z francúzskych zájazdov s Divadlom bratov Formanov, z realizácií projektov so študentmi Amsterdam University of Arts v Holandsku, zo spolupráce s režisérkou Veselkou Kunchevovou a Petarom Todorovom v Bulharsku, z festivalu L1 v Maďarsku, zo Slovenského kultúrneho strediska Stanica Žilina – Záriečie, kde sa stretol aj so svojím dlhoročným spolupracovníkom Jarom Viňarským …